Ya evlenelim ya da ben ayrılmak istiyorum!

By  |  0 Comments

Birader alıcı değilsen dükkanın önünü aç cümlesini sizde hayatınız boyunca birkaç defa duydunuz değil mi?

Duydunuz, duydunuz…

“Ya evlenelim” ifadesi iki tarafı da ilgilendirirken “ben ayrılmak istiyorum” ifadesi bunu söyleyen tarafı ilgilendirir, başındaki ya’nın önemi yoktur. Bu ifadeyi kullanabilen taraf zaten ayrılığı düşünüş taşınmış ve ayrılma isteğini ortaya koymuştur. Bunu söyleyen taraf zaten 1-0 öndedir fiilen olmasa da iradi olarak ayrılmıştır. Bunun hukuktaki karşılığı fesih’tir. Fesih tek taraflıdır. Bir ilişkiyi fesheden taraf iradesini ortaya koyduktan sonra geri dönülmez olarak sonuçlarına katlanır. Ya çocuğu özel okula yollayalım yada ben ayrılmak istiyorum, ya önce tatile gideriz yada ben ayrılmak istiyorumdan hiçbir farkı yoktur, ayılabilir potansiyel ortaya çıkmıştır.

O yüzden bu ifadenin tam karşılığı ya evlenelim yada ayrılalım olmalıdır. Çünkü bu ifadede tarafları ortak bir şekilde evlenme yada ayrılma kararı almasına yönlendirir. Bu durum evlilik kurumu ile sorunları olan (aile kurmak, çocuk yetiştirmek gibi sorumluluklardan kaçma, özgürlüğünü kaybetmekten korkma, evlilik kurumunun ritüellerinden haz etmeme gibi) tarafla evlenmek için haklı nedenleri olan (çocuk istemesi, yaşının geçiyor olması, tüm arkadaşlarının evlenmiş olması, evlilik dışı ilişkinin ailesi ve toplum tarafından hoş karşılanmaması gibi ve daha niceleri) tarafın, ne kadar ertelenirse ertelensin yumurtası illa ki kapıya dayanan son düellosu, ayrılmak isteyen tarafın değil ama evlenmek isteyen tarafın son restidir..

İlişkideki en keskin virajlardan biri olan bu sıkıntılı sorunsal çok ince bir çizgide durmaktadır, tarafların birbirlerine olan sevgisinde, saygısında bağlılığında sorun olmasa da, evlenmemek için yahut evlenemediği için ayrılık kararı alan taraf, demekki beni zannetiğim/yeteri/evlenecek kadar sevmiyormuş bahanesine sığınsa da, verilen kararın adı her iki taraf içinde bencillik ve iki yüzlülüktür. Demek ki onca sevgi,aşk, yaşanmışlığın yalan olduğu,onca emeğin boşuna olduğu, ertesi gün evliliği düşünmeyen yada evlenmek isteyen bir başkasıyla ilişkiye başlanabileceğinin göstergesidir.

İlişkinin ya evlenelim ya ayrılalım kıvamına gelmesi için uzunca bir süre gerektiği için kişinin bencilliği ağır basmıyorsa genelde evlenme ile neticelenir. yoksa bir kaç ay içinde bu dayatma ile karşınıza çıkan ilişkinin ölene kadar sürmesi mümkün değildir, arkasından daha nice dayatmaların gelip ilişkiyi çekilmez hale getireceği bellidir.

Sonuç itibari ile böyle bir rest ile karşı karşıya kalırsanız kesinlikle Ayrılalım şıkkını seçin. Sizi seven hiç bir insan size bu blöf ile gelmez.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir