REGLRAIL KADIN OLMAK.

By  |  0 Comments

MERHABA CEBI DELIKSIZ ROTASI BELIRSIZ INTERRAIL AILEM.
Şimdi hayatım boyunca hic bir zaman utanmayacağım bir olayı Başkalaştırılmış Kadın Tezini Çürütmeye bilakis duygulara tercümanlık yapmaya niyetlendim. BIZ KADINIZ… NE ISIMIZ VAR YOLLARDA ? 50-60lt koskocaman çanta içine ne sığdıracağı ,yanında ne götüreceği ve nasıl sahip çıkacağı o incecik vücuduyla nasıl taşıyacağı hep merak konusu oldu her zaman.
Daha evinde milyonlarca kıyafetin önünde oturup ne giyeceğine hala daha karar veremeyen kadınlar olarak akılda kalmak çok sıkıcı…
Ojesiydi , ayakkabısıydı, çantasıydı bilmem nesiydi derken birde bakıvermişsin ki aslında bugüne kadar koyulduğun bütün kalıplara zorla sığmışsın . Bir şort bi tişört yetmiş sana , pedikürle gezdiğin o güzel ayakların yürümekten şişmiş ve umrunda değil . Hergün özenle yaptığın saçların kirlenmiş ve sen dert etmemiş denize girmişsin . Dağda bayırda koşmak yerine ateşini yakmış çadırını kurmuş gece KORKUSUZCA uyumuşsun bi başına. Yeri gelmis yol arkadaşı edinmiş , yeri gelmis tek kalmış yeri gelmis sevgilinle gezmişsin dünyayı . Bir interrail biletin bide cesaretin sana ayak ucunun değdi yüzlerde okyanus kiyilari olmuş . Kadınlığı sadece evde hizmet etmek amaclı korkak ve bi o kadar güçsüz gören topluma KAHRAMAN olarak tanıtmışsın .

OTOSTOPÇU KADIN’larin erkeklere göre daha çok güvenlik sorunları var , karşısındaki insanlara korkmadan güvenmek , zor durumda ne yapılacağı konusunda pratik düşünmek ki zaten öyle sanıldığı gibi kötü geçmiyor çevrenize kötü enerji vermediğiniz sürece herşey yolunda gidiyor. Kadın olmanın avantajları burada da devreye giriyor. Empati, güçlü sezgiler gibi… Kötü havayı hızlıca sezip onu kendi lehimize çevirebilme kabiliyeti gibi…Ayrıca kadın olduğunuz için size yardımcı olmak konusunda herkes daha istekli oluyor. Yine bizim açımızdan bir avantaj, gerçekten yanlız kalmıyoruz aslında. Kolay sosyalleşebildiğimiz için her seyahatte yeni bir çok arkadaş edinebiliyorsunuz.

Yalnızlığınizi kullanarak gittiğiniz yerde turist değil yerli olun …
Yabancı gibi olmayın hiç bi zaman orada yaşayan insanların kültürlerini ortak yaşayın , inançlarını hissedin . Sonuçta hiç kimse siz muslumansiniz diye size ayrımcılık yapmaz !.

En kötü durumlarda bile pozitif düşünmek önemli olduğunu unutmamak lazım , sık sık kadınlarımızın REGL dönemleri seyahat süresinde peşini bırakmaz, stres veya yabancı bir yerde kaybolma korkusundan dolayı vucutlarimizda erken sinyaller sonucu bizi karanlık düşünceye iter bide ustune kendi gerginligimiz gelince oylece oldugumuz yere oturup ağlama isteği kendini pes ettirmeye iter sakın pes etmeyin !. Kurallar çok basit. (Sevgi niyetine ağrı kesicisi olmayanlara)

1-Yurtdisi seyahatlerinde sağlık muayene sigortasını aktif tutmak.
2-Kullan At sisteminde ucuza kıyafet ve iç çamaşırı kullanmak.
3-Couchsurfing gibi kolayca iletişim kurabileceğiniz couch sayfalarından arkadaş edinip gidip rahatca duş almak.
4-Şiddetli artan ağrılar konusunda en yakın hastaneye giderek turist muayene hakkınızı kullanmak . Makul fiyatlara ve bazen ücretsiz muayenelere önem veriliyor.
5-Bol bol su içmek:)

Bütün KADIN Interrailcilerin en az 1 kere başına gelmiştir böyle bir durum kimimiz isten istifa edip gittigimiz icin aylarca dönmedigimiz oluyor , havaalanlarında yatıp uyuyanlarimiz, sokakta sabahlayanlarimiz , eşyalarını caldiranlarimiz bizim hepimizim tek kuralı var . ASLA VAZGEÇME !.

Ki INTERRAILCI KADINlardan biri olarak kısaca; en komik en tatlı en dehşete düşürücü olayları yaşadığımızı biliyorum . Ayrımcılık yapılarak yaşadığımız coğrafya da en az 100 kere duydugum bir soruyu sizle paylaşıyorum .

“İlk kez bir Türk kadını yolda görüyorum”. Halbuki artık o kadar da az değiliz, ama hala çok azız. Türkiye’nin güzelliklerini, Türkiye’de kadın olmayı bıkmadan usanmadan yaşamaya çalışıyoruz . Ne yazık ki pek çok insan Türkiye’de güvenlik sorunları olduğu, kadınlar için çok tehlikeli olduğu görüşündeler. Evet ne yazık ki sorunlarımız var. Ancak bu sorunları aşmak için bizim gibi dünyayı gezen insanların da sorumluluğu var.

Bu ülkenin insanları, bu ülkenin kadınları çok daha iyi yaşamayı, iyi anılmayı, iyi bir imajı hak ediyor. Umut etmekten vazgeçmeyin!

Son olarak;
YOL AÇIK, YOLA ÇIK❤

Sevgiyle Kalın Semiramis Erkan…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir